(CZ)
Plánování
Extra plochá sprchová vanička nebo dlaždice?

Extra plochá sprchová vanička nebo dlážděná sprcha?

Který materiál je nejvhodnější pro nášlapnou vrstvu sprchy v úrovni podlahy: Dlaždice nebo extra plochá sprchová vanička? Porovnali jsme pro vás hygienu, životnost, bezpečí a náklady.

Extra plochá sprchová vanička nebo dlaždice?

Pokud se v koupelně rozhodujete pro sprchu v úrovni podlahy, zdá se být dlaždice jako nášlapná vrstva sprchovací zóny jednoduchou alternativou k extra ploché sprchové vaničce. Ale je to skutečně pravda? Jak se navzájem liší dlážděná sprcha a extra plochá sprchová vanička, pokud jde o nejdůležitější aspekty, které musí mít bezbariérová sprcha?

Atraktivní vzhled, hygieničnost a snadné čištění:
 

Optimální sprcha musí splňovat mnoho požadavků.

Obzvláště důležité v koupelně:

Hygiena a čištění

Přestože můžeme dlaždice na stěnách koupelny považovat za ideální, jako nášlapná vrstva sprchy v úrovni podlahy mají dlaždice jednu hlavní nevýhodu: spáry. Nejvíce patrné je to v oblasti, kde hraje důležitou roli hygiena, např. v nemocnici.

Odborník na hygienu a diplomovaný inženýr Michael Scherer zná tento problém až moc dobře. „V mokré zóně jsou totiž spáry z 85 procent zdrojem problémů: Rychle se stávají nehygienickými, a proto vyžadují obzvláště intenzivní čištění. Spára a hygienik nebudou nikdy kamarádi.“

MICHAEL SCHERER

„I jedna spára je moc.“

Největší problémy u podlahových dlaždic ve sprše způsobují spáry. Usazuje se v nich vodní kámen a špína. Díky tomu jsou pak čištění a správná péče poměrně náročné.

Extra ploché sprchové vaničky naproti tomu přesvědčují svou instalací s minimem spár a díky optimalizaci materiálu navíc excelentními hygienickými vlastnostmi v koupelně.

Životnost

Mnoho lidí se sprchuje každý den. Materiál pro sprchu v úrovni podlahy musí tudíž při tak častém používání ledacos vydržet. Aby sprcha i po mnoha letech vypadala dobře, byla utěsněná a nepoškozená, nesmí na v materiálu vznikat žádné praskliny, škrábance či netěsnosti.

Dlaždice stejně jako extra ploché sprchové vaničky jsou velmi odolné. Rozhodujícím rozdílem je zde však bezespárový koncept extra plochých sprchových vaniček. Spáry dlážděných sprch jsou v důsledku neustálého kontaktu s vodou, nečistotami a mýdlem narušovány, což může vést ke škodám v koupelně.

MICHAEL SCHERER

„Tam, kde za to budu zodpovědný, již nebudou žádné dlážděné sprchy.“

„Spáry mohou ztrácet těsnost a být tak zdrojem škod z provlhnutí. Tento případ jsme měli například právě v jedné z našich nemocnic. Dlaždice ve sprchách byly rozbité, do podlahy se dostala vlhkost a provlhlá podlaha vyvolala korozi trubek topení. Vznikla tak obrovská škoda.“
 
Na povrchu smaltovaných extra plochých vaniček, který nemá žádné póry, se naproti tomu nemůže nic usazovat. I po mnoha letech používání sprchy nevznikají na jejím povrchu ani mikroskopické škrábance, které by vytvářely vhodný podklad pro usazování bakterií a nečistot. A co když na extra plochou sprchovou vaničku něco upadne? Co by u dlaždice způsobilo prasknutí rohu, nechává sprchu ze smaltované oceli zcela chladnou.

Bezpečnost

Pro zabránění nehodám v koupelně je u nové sprchy nezbytná vysoká protiskluzovost. Té lze u podlahových dlaždic dosáhnout stejně jako u extra plochých sprchových vaniček. U dlážděné sprchy však lze docílit maximální bezpečnosti volbou maloformátových dlaždic s drsným povrchem, tedy s mnoha spárami. Vyšší bezpečnost je tedy na úkor hygieny a naopak.

Extra ploché sprchové vaničky mohou být naproti tomu maximálně bezpečné a hygienické zároveň. Protiskluzové úpravy povrchu, jako je smaltování Secure Plus od KALDEWEI, zajišťují optimální stabilitu při stání i našlapování ve sprše, a to bez kompromisů v designu i hygieně. Ba právě naopak.

Povrchová vrstva Secure Plus se natrvalo vypálí do celé extra ploché sprchové vaničky z hodnotné smaltované oceli KALDEWEI. Vzniká tak rovnoměrná povrchová vrstva, která trvale po celé ploše zajišťuje bezpečnou chůzi a stabilní stání. Díky celoplošnému smaltování není protiskluzový efekt téměř viditelný.

Design a náklady

Největší výhoda dlaždic: Dlážděná sprcha nabízí skutečnou svobodu ve volbě designu a možnost sladění s podlahou, stěnami a vybavením v koupelně. To tvrdí teorie. V praxi se však ukazuje: U vysoce kvalitních, individuálně dlážděných povrchů hraje zejména jedna věc nejdůležitější roli – flexibilita, pokud jde o rozpočet. Častá představa, že dlážděnou sprchu lze snadněji a rychleji realizovat než extra plochou sprchovou vaničku, je zcela mylná. Každá dlážděná sprcha je vlastně prací na míru. A práce na míru vyžaduje mnoho času a navíc je drahá.

Extra ploché sprchové vaničky z hodnotného materiálu smaltovaná ocel KALDEWEI splňují všechny požadavky na moderní koupelnu. Velká rozmanitost rozměrů, tvarů, barev a designu vám na jedné straně nabízí perfektní pole působnosti, kde můžete uplatnit svou kreativitu. Na druhé straně vám však také umožňuje zcela nekomplikovanou volbu dokonalého řešení přesně pro vás. Vytvářejte čisté linie nebo napínavé akcenty. A to bez napjatého rozpočtu a zbytečného protahování přestavby.

Puristické nebo klasické: Odtoky a sprchové žlaby se zcela přirozené začleňují do celkového vzhledu extra ploché sprchové vaničky v úrovni podlahy.

Systém NEXSYS od KALDEWEI představuje spojení toho nejlepšího ze dvou světů. Všechny přednosti extra ploché sprchové vaničky ze smaltované oceli se setkávají s designem dlážděné sprchy se sprchovým žlabem. Optickým vrcholem je úzký sprchový žlab s designovou krytkou z kartáčované nerezové oceli.

Revoluční

Rychleji a snadněji si extra plochou sprchovou vaničku v úrovni podlahy v moderním žlabovém designu ani nelze pořídit. Všechny součásti NEXSYS jsou již spojeny a připraveny k instalaci – včetně integrovaného odtokového žlabu a stabilního spádového nosiče. 

Nejlepší odpověď na otázku „Jak mám vydláždit sprchu v úrovni podlahy“ zní: Nejlépe vůbec nijak! Protože, ať už to člověk vezme z jakékoli strany: Dlaždice jsou optimální pro podlahu a stěny koupelny. Jako dno či podlaha sprchy však nepřesvědčí. I přes profesionální instalaci, vodoodpudivé, velké dlaždice a se zohledněním všech tipů pro dláždění sprch má i ta nejlépe provedená pochůzí dlážděná sprcha vždy jednu nevýhodu, které se nelze vyhnout. Dlaždice mají spáry a již z tohoto jediného důvodu nemohou ve všech oblastech obstát tak, jako extra ploché sprchové vaničky v úrovni podlahy.

Proto máme pro vás jeden tip: Rozhodněte se pro extra plochou sprchovou plochu vaničku v úrovni podlahy od KALDEWEI a přesvědčte se o jejích vynikajících vlastnostech, pokud jde o hygienu, životnost, bezpečnost a design.


K NEXSYS

 Smaltovaná ocel KALDEWEIDlaždice
MontážRYCHLÉ & JEDNODUCHE
 • Dokonale vzájemně sladěné systémy
 • Náročné práce k utěsnění a vytvoření odtokového spádu
Montážní výškaMALÉ
 • Ultra ploché sprchové vaničky a odtokové soupravy
 • Malé montážní výšky z části nezohledňující pokládku dlažby a sklon
VzhledROZMANITÉ
 • Více než 50 000 variant výrobků
 • Dostupnost početných řad dlaždic
Vlastnosti materiáluODOLNÉ A SOUVISLÉ
 • Velmi robustní povrch beze spár
 • Přírodní kámen má hrubý povrch
 • Cementové spáry přerušují dlážděný povrch
 • Nebezpečí vzniku prasklin ve spárách
HygienaSNADNÁ ÚDRŽBA & HYGIENIČNOST
 • Bez usazování zárodků díky sklovitému smaltovanému povrchu
 • Snadné čištění díky povrchu beze spár
 • Ve spárách mohou snadno ulpívat nečistoty a bakterie, což může mít za následek změnu zabarvení spár a vznik plísní
 • Nutné pravidelné intenzivní čištění agresivními čisticími prostředky, jež může dlouhodobě vést ke zničení cementových spár
Stavební bezpečnostBEZPEČNÉ & CERTIFIKOVANÉ
 • Bezpečná pokud jde o škody z provlhnutí
 • Dodržení platných norem (protiskluzovost / ochrana proti hluku)
 • 30 let záruky*
 • Složité a nákladné utěsňování
 • Praskliny ve spárách představují riziko
 • Různé záruční opravy

*dle našich platných záručních podmínek