(CZ)
Tisk
Aktuálně
Detail
Nad střechami Neapole: Zřícenina kláštera se probouzí k životu

Nad střechami Neapole: Zřícenina kláštera se probouzí k životu

KALDEWEI, Ahlen, říjen 2019. – Z terasy klouže pohled přes vinice, olivové háje a citronovníky dále přes takzvané „dolní město“ Neapole a přes Vesuv, přístav a Neapolský záliv až k ostrovu Capri. Uprostřed této jedinečné krajiny na vrchu Vormero proměnili Giovanni a Janine svůj sen o vlastním domě ve skutečnost: Koupili zříceninu ze 14. století, provedli nákladnou rekonstrukci objektu a vybavili jej zařízením ve stylovém mixu moderního a nadčasového designu. V koupelně a na toaletě pro hosty se oba stavitelé rozhodli pro koupelnová řešení ze smaltované oceli, která vytváří zvláštní spojení mezi historii a modernou.

Již jako mladík Giovanni věděl, že chce jednou se svou vlastní rodinou bydlet nedaleko rodného domu na vrchu Vormero. Kopec Vormero je 13. městskou čtvrtí Neapole a je rovněž nazýván „horním městem“. Domy stojí na zeleném kopci a dostat se k nim lze pouze lanovkou, v některých případech dokonce pouze po strmých schodech. Tady Giovanni vyrůstal a zde také stále žijí tři generace jeho rodiny. „La famiglia“ byla také důvodem, proč se po studiu a profesním pobytu v zahraničí opět vrátil do Itálie. Společně se svou ženou Janine, kterou poznal na své cestě do Ria de Janeira, si nejprve pronajali malý domek poblíž rodičovského domu. Když zůstalo dlouhé hledání vhodné nemovitosti pro svou vlastní rozrůstající se rodinu bez úspěchu, rozhodl se koupit starou zříceninu kláštera v sousedství a přeměnit ji v obytný dům.

Nesnadná výzva: památková péče a logistika
Po důkladné kontrole nařízení památkové péče a složitém prokazování, že byl klášter v minulosti užíván rovněž jako obytný objekt, mohli Janine a Giovanni zrealizovat svůj záměr. Restaurování starého zdiva připravilo mladému páru nejednu komplikovanou výzvu. Dle přísných nařízení památkové péče musely být například při rekonstrukci použity stejné materiály jako přibližně před 700 lety, tedy vápenec a místní pískovec. Cementu se stavaři museli kompletně vzdát. Poloha na vršku kopce uprostřed vinic s sebou navíc přinesla složitá logistická řešení. Při transportu potřebných materiálů a výrobků museli stavaři překonat 150 schodů. To vedlo k tomu, že po celých 15 měsíců stavby byla jedna osoba zaměstnána pouze tím, že jezdila pásovým vozidlem neustále nahoru a dolů. Giovanni musel na jeden rok opustit své pracovní místo a věnovat se stavbě jako stavbyvedoucí. Kromě vlastních zkušeností využili stavitelé při realizaci svého plánu podpory architekta Antonia Gravagnuola, který se specializuje na projekty chráněné památkovou péčí a také německého designéra interiérů, Stephana Pöppelmanna. Společně s nimi vznikl individuální obytný objekt, který umně spojuje minulost se současností.

Koncept interiéru vytváří spojnici mezi tradicí a modernou
„Naším záměrem bylo udržet charakter zříceniny kláštera. Proto jsme při rekonstrukci budovy i zařizování jednotlivých prostor zvolili pokud možno tradiční materiály a spolupracovali s dodavateli z regionu,“ prozrazuje stavitelka Janina. Odpovídající byl i koncept plánování interiéru: zdrženlivý, ctící historii zříceniny, ale současně i odvážný. Designér Stephan Pöppelmann uvádí ke konceptu: „V souladu s charakterem objektu tehdejšího kláštera, který měl být zrekonstruován a znovu zasazen do krajiny jako obytný dům, jsme například z pozůstalých zdí neodstraňovali rohy a niky, nýbrž je využili a integrovali do nich poličky a místa k sezení. Barvy jsme zvolili decentně zdrženlivé a navazující na okolní krajinu vinic. Převažuje jemná pastelově zelená a teplé tóny hnědé.“ Historické podlahové dlaždice, které jsme při stavebních pracích nepoškozené zachránili, byli zahrnuty do vnitřního architektonického konceptu stejně jako mnoho malých lékárnických lahviček z barevného skla, které jsme zčásti integrovali do zdí nebo umístili v prostorách jako dekorační prvky a vázy.

Koupelnová řešení od KALDEWEI: Dokonalá shoda výrobku a interiérové architektury
„Moderní koupelna je multifunkční prostor, který klade vysoké nároky na design. Harmonické spojení architektury, designu, funkčnosti a dokonalého osvětlení vytváří optimální koupelnu,“ popisuje Stephan Pöppelmann tvůrčí pojetí tohoto prostoru. Designér se při zařizování velkorysé koupelny nechal inspirovat charakteristickými klenbami tehdejšího kláštera. „Přesvědčily nás přirozené, klasické a současně moderní tvary řešení od KALDEWEI. Protože jsou v koupelně klenbové stropy, chtěli jsme na tento tvar navázat i v designu koupací vany a umyvadla. Rozhodli jsme se proto pro umyvadlo na desku Centro, u kterého se zaoblený tvar odráží ve vnitřní části, a pro koupací vanu Meisterstück Classic Duo Oval,“ vysvětluje pozadí rozhodnutí Janine. Vana se svým bezespárovým panelem ze znamenité smaltované oceli KALDEWEI je klasickým archetypem volně stojící koupací vany. Purismus a prostá elegance vyzařují rovněž z umyvadla na desku Centro navrženého Anke Salomon a nabízejícího velkorysou odkládací plochu.

Trio výrobků KALDEWEI završuje sprchová vanička v úrovni podlahy Scona v nenápadné perlové šedé matné barvě. Tato extra plochá sprchová vanička se harmonicky začleňuje do pestrého dláždění podlahy a s kulatým krytem odtoku umístěným uprostřed sprchovací plochy rovněž navazuje na tvar kruhového oblouku. Na WC pro hosty je umístěno prostorově úsporné nástěnné umyvadlo Cono. Charakteristickým prvkem hranatého umyvadla je čtvercový a rovněž smaltovaný kryt odtoku. „S řešeními pro koupelny od KALDEWEI ze smaltované oceli jsme dosáhli dokonalé shody výrobků a interiérové architektury,“ vyjadřuje své nadšení Stephan Pöppelmann.

Doma po celém světě: smaltovaná ocel KALDEWEI přesvědčuje
Ať již pro novou výstavbu či rekonstrukci – extra ploché sprchové vaničky, umyvadla a koupací vany KALDEWEI přesvědčují stavebníky po celém světě. Smaltovaná řešení pro koupelny splňují nejvyšší estetické nároky a díky jejich designové a materiálové rozmanitosti se perfektně začleňují do téměř jakéhokoliv prostorového uspořádání. Materiál smaltovaná ocel KALDEWEI se navíc vyznačuje dlouhou životností a snadnou údržbou. Stephan Pöppelmann rád plánuje s řešeními pro koupelny od KALDEWEI: „Výrobky jsou robustní, avšak současně se vyznačují měkkými a hladkými konturami. A díky široké barevné škále je lze na přání přizpůsobit aktuálním trendům. Kromě toho by měl vysoce hodnotný design moderního vzhledu vždy zohledňovat také funkčnost a každodenní zvyklosti svých uživatelů.“

Bývalá zřícenina kláštera – vizitka:
Kategorie: obytný dům
Doba rekonstrukce: listopad 2017 až únor 2019
Výrobky KALDEWEI: koupací vana Meisterstück Classic Duo Oval, umyvadlo na desku Centro, extra plochá sprchová vanička Scona v perlové šedé matné z kolekce Coordinated Colours, umyvadlo Cono

Další obrazový materiál rekonstrukce a obytných prostor vám rádi zašleme na vyžádání.

 

Zdroj: Franz KALDEWEI GmbH & Co. KG. Žádáme o zaslání kopie výtisku.

Text
docx  |  4 MB
Všechny obrázky
zip  |  64 MB
5_2_Kaldewei_Ruined_monastery_after.jpg
> DIN A4
2 MB
5_3_Kaldewei_Ruined_monastery_before.jpg
> DIN A4
3 MB
5_21_Kaldewei_Bathroom_before.jpg
> DIN A4
4 MB
5_22_Kaldewei_Bathroom_after.jpg
> DIN A4
2 MB
5_23_Kaldewei_Centro.jpg
> DIN A4
1 MB
5_24_Kaldewei_Meisterstueck_Classic_Duo_Oval.jpg
> DIN A4
1 MB
5_25_Kaldewei_Scona.jpg
> DIN A4
1 MB