(CZ)
Tisk
Aktuálně
Detail
Zrození koupací vany

Zrození koupací vany

Smaltovaná ocel – neobyčejné spojení materiálů skla a oceli má u KALDEWEI nejenom dlouhou tradici, ale stala se již skutečnou vášní, které rodinný podnik již ve čtvrté generaci propadl. V průběhu 100leté firemní historie udělal výrobce koupelnového vybavení již mnoho revolučních kroků, aby vylepšil materiál i výrobní proces. A to vše s impozantním výsledkem: Smaltovaná ocel je dnes high-tech materiálem, který je ceněn po celém světě. KALDEWEI názorně ukázal, jak lze z odolné oceli a znamenitého smaltu vytvořit jedinečné objekty moderní koupelnové architektury.

Od surovin po smalt

Kalifornský borax, skandinávský živec, křemen a soda: Již po tisíciletí tvoří tyto a další přírodní suroviny podstatu smaltu. KALDEWEI svou recepturu neustále vylepšoval a v současné době je jediným výrobcem sanitárního vybavení, který si svůj smalt vyrábí sám ve vlastních tavírnách. Jedinečná receptura je přísně tajná.

V bubnových pecích vzniká při teplotách okolo 1300°C ze směsi surovin žhavá skleněná tavenina, která se prudce ochlazuje ve studené vodní lázni. Při tomto procesu vzniká skleněný granulát – smaltová frita. Ta se spolu s vodou a barvicími přísadami zpracovává v mlýnu za vzniku stříkatelné smaltéřské břečky.

Vanové výlisky z titanové oceli

K výrobě vanových výlisků používá KALDEWEI výhradně ocel nejvyšší kvality: Ta musí být totiž hlubokotažná, a tím pádem dobře tvarovatelná, ale současně i dobře smaltovatelná. V prvním kroku se deska z mikrolegované titanové oceli zpracovává na lisu metodou hlubokého tažení účinky tlaku až 1200 tun, kde dostává výsledný tvar. V následném, zčásti plně automatizovaném výrobním kroku se vysekávají otvory pro odtok a přepad a navařují se zemnicí a transportní lišty i výstupky pro pozdější připevnění nohou. Vrtané otvory, například pro madla, armatury nebo vířivé trysky se opatřují zcela individuálně pomocí laseru.

Smaltovaná ocel: trvalé spojení

Nyní se musí ocel a smalt navzájem natrvalo spojit. Tuto práci obstarávají stříkací roboty, které základní smalt nanášejí na vanové výlisky. Smalt se pak vypaluje přibližně při teplotě 850°C. Mezi ocelí a smaltem vzniká spojení na molekulární úrovni, které není možné mechanicky rozdělit a které chrání celé tělo vany. Následné krycí smaltování propůjčuje výrobku očekávané optické a haptické vlastnosti stejně jako pro KALDEWEI typickou odolnost. Spojení obou materiálů oceli a smaltu je tak dokončeno a výroba koupací vany, extra ploché sprchové vaničky či umyvadla od KALDEWEI je završena.

Příslib kvality KALDEWEI

Dříve než koupací vana opustí brány závodu, musí se podrobit pečlivé kontrole kvality. Do prodeje se dostanou pouze ty kusy, které úspěšně absolvovaly výstupní kontrolu. To platí bez výjimky pro každou jednotlivou koupací vanu, extra plochou sprchovou vaničku i pro každé umyvadlo. Své vysoké nároky na kvalitu podtrhuje KALDEWEI 30letou zárukou na materiál. Na konci svého životního cyklu lze koupelnové výrobky od KALDEWEI díky použití přírodních surovin opět 100procentně recyklovat a možná i použít na znovuzrození další vany od KALDEWEI.

 

Zdroj: Franz KALDEWEI GmbH & Co. KG. Žádáme o zaslání kopie výtisku.

Text
docx  |  2 MB
Všechny obrázky
zip  |  34 MB
< DIN A4
4 MB

Suroviny pro výrobu smaltu pocházejí ze šesti kontinentů.

Source: © KALDEWEI/Evelyn Dragan  |  5_1_KALDEWEI_Raw_Materials.jpg

< DIN A4
7 MB

Vypouštění taveniny v tavírně smaltu KALDEWEI: žhavá skleněná tavenina se prudce ochlazuje ve studené vodní lázni.

Source: © KALDEWEI/Evelyn Dragan  |  5_2_KALDEWEI_Melting_Furnace.jpg

< DIN A4
5 MB

Smaltová frita – skleněný granulát – se následně zpracovává v mlýnu za vzniku stříkatelné smaltéřské břečky.

Source: © KALDEWEI/Evelyn Dragan  |  5_3_KALDEWEI_Enamel_Frit.jpg

< DIN A4
6 MB

Z jedné jediné ocelové desky se tvarují koupací vany KALDEWEI účinky tlaku až 1200 tun.

Source: © KALDEWEI/Evelyn Dragan  |  5_4_KALDEWEI_Bathtub_Press.jpg

> DIN A4
6 MB

Stříkací roboty nanášejí smaltéřskou břečku na koupací vany.

Source: © KALDEWEI/Evelyn Dragan  |  5_5_KALDEWEI_Enamelling.jpg

< DIN A4
2 MB

Ve smaltovacích pecích KALDEWEI se vypaluje smalt při teplotách okolo 850°.

Source: © KALDEWEI  |  5_6_KALDEWEI_Enamel_Furnace.jpg

< DIN A4
4 MB

Každá jednotlivá koupací vana, extra plochá sprchová vanička a každé umyvadlo se musí podrobit přísné kontrole kvality – a to bez výjimky. Do prodeje se dostanou pouze ty kusy, které úspěšně absolvovaly výstupní kontrolu.

Source: © KALDEWEI/Evelyn Dragan  |  5_7_KALDEWEI_Quality_Promise.jpg